Dobry początek sezonu

Toruńscy curlerzy udanie rozpoczęli nowy sezon, zajmując 7. pozycję w międzynarodowym turnieju Mazury Curling Cup 2015. W zawodach w Giżycku brało udział 36 drużyn z Polski, Rosji, Białorusi, Litwy, Rumunii i z Hong-Kongu oraz zespół trenerskich gwiazd w międzynarodowym składzie. Toruński klub Axel był reprezentowany przez drużynę mieszaną „Zabójczy Kwartet”, w której zagrali: Aldona Sztyma (pierwsza), Małgorzata Litwin (pierwsza / druga), Jolanta Różańska (druga / trzecia), Paweł Piotrowicz (trzeci / czwarty) i Bartosz Jakubowski (czwarty, skip).

Pierwsze dwa mecze z drużynami z Kaliningradu były dla Torunia zwycięskie: 6:1 oraz 4:1. Kolejny, z Mistralem Kraków, nasza ekipa przegrała 1:5. Ostatniego dnia turnieju curlerzy Axla pokonali kolejną drużynę z Rosji 8:3, dzięki czemu po fazie zasadniczej, z trzema zwycięstwami i jedną porażką znaleźli się na ósmym miejscu i zakwalifikowali do rundy finałowej. W ostatnim meczu, rozegranym z drużyną z Sopotu, padł remis 4:4, co pozwoliło na kolejne poprawienie pozycji i uplasowanie się ostatecznie na 7. miejscu w całych zawodach.

– To był bardzo udany tydzień – podkreśla skip toruńskiej drużyny Bartosz Jakubowski. – Prawie dwadzieścia godzin treningu pod okiem wybitnych trenerów pozwoliło nam podnieść nasze umiejętności techniczne oraz związane z taktyką gry. Zajęliśmy też wysokie, siódme miejsce w końcowej klasyfikacji turnieju, potwierdzając swoją pozycję w górnej części tabeli, uzyskiwaną przez cały poprzedni sezon.

Międzynarodowy obóz treningowy w Giżycku, z kończącym go turniejem Mazury Curling Cup, odbywał się już po raz piąty. Torunianie uczestniczyli w nim trzeci rok z rzędu. W tegorocznej edycji na lodzie ćwiczyło ponad 100 zawodników, trenowanych przez znakomitych szkoleniowców, wśród których byli m.in.: Jiri Snitil (Czechy) – brązowy medalista Mistrzostw Europy; Bjorn Schroder (Szwajcaria) – złoty medalista Mistrzostw Świata, a także Lars Berg (Szwecja) i Aleksandr Orlov (Rosja). Jest to największe doroczne wydarzenie treningowo-turniejowe w Polsce.

A już za kilka dni miłośnicy curlingu będą mogli podziwiać sunące po lodzie kamienie w Toruniu. 25 września rozpoczyna się Mentor Toruń Cup 2015. W zawodach, które odbędą się na lodowisku Mentor Sport przy Szosie Chełmińskiej 177-181, weźmie udział 16 drużyn, w tym aktualni mistrzowie Polski seniorów (Marlex Team Katowice). Toruński klub wystawi w turnieju dwie drużyny: męski zespół Toruń Curling Team (dawniej TrzyDoZera.pl) oraz zespół mieszany MKS Axel Toruń.

Warto dodać, że na Mentor Toruń Cup 2015 nie zabraknie atrakcji dla publiczności. Ostatniego dnia zawodów (niedziela, 27 września) odbędzie się otwarty trening, w którym będzie mógł wziąć udział każdy chętny. Będzie to doskonała okazja do spróbowania curlingu i być może poszerzenia grona czynnych miłośników tego sportu w Toruniu.

Toruński turniej jest wspierany finansowo przez Miasto Toruń.